Święto żywego słowa PDF Drukuj Email
niedziela, 19 marca 2017 20:24

kopiuj  z p1180596Z udziałem 16 recytatorów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Powiatu Olsztyńskiego 18 marca 2017 r. w Salonie Artystycznym Centrum Kulturalno - Bibliotecznego w Dobrym Mieście pod patronatem Starosty Powiatu Olsztyńskiego Pani Małgorzaty Chyziak odbył się po raz piętnasty Powiatowy Konkurs Recytatorski. Impreza  nosi imię Krystyny Spikert, zmarłej w 2012r. mistrzyni żywego słowa, która wielokrotnie wspierała młodych uczestników dobromiejskich zmagań poprzez ich ocenę i udzielanie wskazówek. Spotkanie zorganizowali Elżbieta i Wojciech Gajewscy oraz Bożena Gołębiowska ze Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Rozwoju Gimnazjum Publicznego w Dobrym Mieście oraz Centrum Kulturalno - Biblioteczne w Dobrym Mieście dzięki środkom pozyskanym ze Starostwa Powiatowego w Olsztynie. Patronem medialnym imprezy były „Wiadomości Gazeta Warmińska”.

Występy poprzedziły godzinne warsztaty dla uczestników poprowadzone przez instruktora zajęć teatralnych Martę Wodyńską.

Po nabyciu wartościowych umiejętności związanych z prezentacją żywego słowa młodzi artyści wystąpili przed znakomitą publicznością. W przeglądzie wzięło udział 10 gimnazjalistów i 6 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Barczewo, Gietrzwałdu, Purdy, Olsztynka i Dobrego Miasta.

Recytatorów oceniało jury w składzie: Katarzyna Bachura, Marta Wodyńska i Elżbieta Bilińska - Wołodźko. Laureatami konkursu zostali:

 

 W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce – Dominika Rataj z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście

II miejsce – Marek Wieromiej z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście

wyróżnienia – Ewelina Banaszek i Kamila Włodarska z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście.

 

W kategorii szkół gimnazjalnych:

I miejsce – Wiktoria Waśk z Gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im Jana Pawła II w Olsztynku.

II miejsce – Dorota Karaś z Gimnazjum w Purdzie

III miejsce – Wiktoria Kossak z Gimnazjum w Purdzie

wyróżnienia – Katarzyna Gołębiewska z Gimnazjum w Purdzie i Patryk Romanowski z Gimnazjum nr 2 w Barczewie.

Tradycyjnie już przewodnicząca jury pani Marta Wodyńska krótko omówiła zaprezentowane wiersze i fragmenty prozy, podkreślając że zwycięzcami zostali wszyscy, którzy dbają o piękno języka polskiego. Następnie Zastępca Burmistrza Dobrego Miasta Pani Beata Harań, podziękowała uczestnikom i organizatorom oraz wręczyła nagrody. Podkreślić należy, że cenne nagrody zostały zakupione ze środków Powiatu Olsztyńskiego.

Organizatorów niezmiennie od 15 już lat cieszy zainteresowanie młodzieży- oczywiście dzięki wielkiej pracy pełnych pasji nauczycieli- pięknem żywego słowa. Mamy nadzieję, że Pani Krystyna Spikert patrzy na nas z góry i także się cieszy. Oby dane nam było spotkać się za rok.

Elżbieta Gajewska